Velikonoce - oslavme příchod jara
Velikonoce jsou krásný svátek, který slaví příchod jara, nový život a naději. Letos se budou slavit v neděli 31. března a Velikonoční pondělí, které je státním svátkem, připadne na 1. dubna, tedy na apríla.
Kdy přesně a čím začínají velikonoce?
- Popeleční středa - Je vždy 46 dní před Velikonoční nedělí a je začátkem čtyřicetidenního postu.
- Květná neděle - Poslední den půstu. Den , který připomíná Ježíšův vjezd do Jeruzaléma
- Modré pondělí a Šedivé úterý: čas na úklid a vymetání pavučin
- Škaredá středa: Den, kdy Jidáš zradil Ježíše. V tento den by se měl každý na všechny usmívat, jinak se podle pověry bude škaredit každou středu v roce.
- Zelený čtvrtek: Den, který připomíná poslední večeři Ježíše Krista s apoštoly. Obecně platí, že vše udělané na Zelený čtvrtek se povede. Pečte Jidáše!
- Velký pátek: Den, kdy si věřící připomínají Kristovu oběť na kříži. Je to den pokání a postu.
- Bílá sobota: Den klidu a očekávání. Večer se koná velikonoční vigilie, během které se světí křestní voda a obnovuje křestní slib.
- Velikonoční neděle: Den, kdy Ježíš vstal z mrtvých. Tento den je nejdůležitější v celém křesťanském kalendáři. Na stolech se opět objevují dobroty - Velikonoční hlavička, mazance, beránci..
- Velikonoční pondělí: Den, který je stále považován za svátek a je součástí velikonočního tridua. V tento den probíhá tradiční velikonoční pomlázka.
Připomeňme si ty nejznámější české tradice
Velikonoční tradice jsou zvyky a obyčeje, které se pojí s oslavou Velikonoc, nejvýznamnějšího křesťanského svátku. Velikonoční tradice mají často náboženský, symbolický nebo jarní význam. Mezi nejrozšířenější velikonoční tradice patří:
Velikonoce jsou také dobrou příležitostí k tvoření a zdobení domova, vajíček, košíčků a dalších dekorací. V naše příštím článku se můžete těšit na pár tipů s nápady a inspirací na velikonoční tvoření.
Tak jaké tradice jsou ty Vaše nejoblíbenější nebo si nějaké teprve osvojíte?